Social-menu

Григорій Андрійович Кривуца - творча особистість, ініціативний керівник

Наш календар 

Григорій Андрійович Кривуца - творча особистість, ініціативний керівник

(до 90-річчя від дня народження)

Цими днями минуло 90 років від дня народження непересічної особистості, досвідченого фахівця сільськогосподарського виробництва і талановитого педагога-керівника Григорія Андрійовича Кривуци. Більше 50 років тому 1 січня 1974 року його було призначено директором Заліщицького технікуму плодоовочівництва.

Завдячуючи йому функціонування цього навчального закладу набуває нового змісту, а згодом отримає й нове приміщення - новозбудований навчально-побутовий комплекс. Біографія і діяльність цього керівника назавжди увійшла славною сторінкою до життєпису нашого закладу освіти.

Кривуца Григорій Андрійович народився 5 травня 1935 року в селі Варва Чернігівської області в селянській сім'ї. Закінчив середню школу, згодом Львівський сільськогосподарський інститут. За направленням працював головним агрономом та помічником завідуючого сортодільниці в господарствах Івано-Франківської і Чернівецької областей. Потім був на посадах головного агронома районної сільськогосподарської інспекції Путильського та інспектора по заготівлях сільськогосподарської продукції Вижницького району Чернівецької області.

З 1961 року перейшов на вчительську роботу, працював вчителем біології та завучем Дзвиняцької восьмирічної школи Заліщицького району. Заочно закінчив Кременецький державний педагогічний інститут за спеціальністю біологія та основи сільськогосподарського виробництва.

З 1966 року до свого призначення директором технікуму Г. А. Кривуца працював в органах виконавчої влади району. Будучи на посаді керівника, Григорій Андрійович викладав також загальне землеробство і охорону праці. Молодий енергійний фахівець активізував роботу не лише з педколективом, а й з учнями. Для нього було золотим правилом не заощаджувати на поїздках учнів та викладачів в кращі господарства, завдяки чому вони знайомилися з новими досягненнями виробництва та набували практичного досвіду.

Агроном за освітою, педагог і організатор за покликанням, він розгорнув роботу з підготовки до створення радгоспу-технікуму. Вже 11 березня 1975 року вийшло розпорядження Ради Міністрів УРСР, а 10 квітня відповідний наказ Міністерства сільського господарства «Про організацію Заліщицького радгоспу-технікуму на базі Заліщицького сільськогосподарського технікуму на частині вилучених земель, переданих колгоспом ім. Шевченка»

З грудня 1975 року Г. А. Кривуца розпочав підготовчу організаційну роботу до будівництва нового учбового комплексу. Здійснює численні поїздки в Київ у Головне управління сільськогосподарських учбових закладів Міністерства сільського господарства для оформлення дозвільних матеріалів, до Львова в проектні установи для вироблення проектної документації на будівництво. Для розвитку виробничої бази підготовки спеціалістів плодоовочівництва з листопада 1975 року організовує виготовлення проектної документації на закладку 400 гектарів саду.

У вересні 1977 року Г. А. Кривуца переходить на виборну посаду, але через три роки повертається в технікум.

З 1980 року він працює заступником директора з навчальної роботи, а у 1983 році знову стає директором радгоспу-технікуму. З його поверненням до керівництва навчальним закладом ефективніше вирішуються проблеми фінансово-матеріального забезпечення і будівництво продовжилось активніше. Одночасно керівництво технікуму отримало дозвіл на зведення 60-квартирного будинку, будувалися котельня і кукурудзяний завод по первинній обробці насіння, проводилось розширення дендропарку.

На кінець 1970-х років продовжено підготовку до спорудження нового навчального корпусу. У 1978 році отримано дозвіл на будівництво. Почалися підготовчі роботи. Здійснено заходи по проектних роботах і розпочато будівництво. Однак через невирішеність проблем фінансування будівництво затрималося. З поверненням Г.А. Кривуци, завдяки його настирливості та ініціативності, робота активізувалася. Було організовано виконання масштабних будівельних робіт, які проводила спеціалізована будівельна організація та інші організації. Великий обсяг опоряджувальних робіт та проведення заходів по оснащенню та обладнанню нового навчально-побутового комплексу проводився при активній участі і допомозі спеціалістів, викладачів та студентів радгоспу-технікуму. До будівельних та опоряджувальних робіт залучались також учні Глухівського будівельного технікуму Сумської області, які проходили технологічну практику в Заліщиках.

У травні 1988 року раптова хвороба забрала з життя Г. А. Кривуцу. Великою його мрією було відкрити навчальний корпус і студентські гуртожитки. Але, на жаль, ця мрія не збулася - 11 травня 1988 року, за три з половиною місяці до урочистого відкриття новозбудованого комплексу, Григорія Андрійовича не стало. Колектив технікуму пережив важку втрату.

Навчальний комплекс на 1000 студентів, відкритий у вересні 1988 року, став своєрідним пам'ятником про ініціатора і натхненника його будівництва директора радгоспу-технікуму Г. А. Кривуцу.

Про це нагадує й скромна меморіальна таблиця на стіні будівлі сучасного коледжу…

Михайло СОПИЛЮК, дослідник історії коледжу

: